SSTZ podporuje mladé talenty s ťažkým životným osudom. Aj šport môže ovplyvniť život.

Nádejní mladí stolní tenisti z Geológu Rožňava Kristián Horváth a René Ferko si od marketingovej pracovníčky SSTZ Kataríny Breyerovej prevzali certifikáty SSTZ o ich podpore. Foto: Jakub Cibula

Jedným z mnohých projektov Slovenského stolnotenisového zväzu v r. 2019 je podpora talentovanej mládeže a detí, ktoré sú skúšané ťažkým životným osudom. VV SSTZ na návrh svojho člena D. Finka napokon vybral dvoch chlapcov z TJ Geológ Rožňava. Odsúhlasil im podporu po 300 € na nákup materiálneho vybavenia a vyčlenil ďalších 500 € na štarty v sezóne 2019/2020, aby mohli intenzívnejšie rozvíjať svoj talent a napriek sociálnemu znevýhodneniu presadiť sa v športových súbojoch so svojimi rovesníkmi.

Pri našej nedávnej návšteve v Rožňave sme boli prekvapení skromnosťou a pokorou oboch chlapcov. Kristián Horváth a René Ferko nás netrpezlivo očakávali  v hale už dávno pred našim príchodom. Keď sme prišli, boli trošku v strese, ale ten z nich pozvoľna  opadol a mohli sme sa s nimi v príjemnej atmosfére stolnotenisovej haly  porozprávať a odovzdať im materiálnu pomoc – vybavenie od firmy Butterfly i certifikáty o podpore ich štartov na súťažiach.

Prvý z chlapcov je René Ferko – 11 ročný žiak IV. ročníka ZŠ, talentovaný chlapec, ktorý žije v náhradnej rodine a vo veľmi ťažkých sociálnych podmienkach. Narodil sa maloletej matke, z dojčenského ústavu.  Bol zverený do starostlivosti náhradnej rodine, vzdialeným príbuzným. So svojimi biologickými rodičmi nie je v kontakte. Rodina žije vo veľmi zložitých  sociálnych pomeroch. V uplynulej sezóne sa ako nenasadený hráč vo svojej kategórii najmladšieho žiactva zúčastnil východoslovenského bodovacieho turnaja a taktiež majstrovstiev Východoslovenského kraja. V oboch súťažiach sa nečakane dostal až do finále! Je veľmi talentovaný a pri správnom tréningovom procese má pred sebou nádejnú športovú budúcnosť. Ako sám povedal: „Stolný tenis ma veľmi baví. Chodím sem do haly trénovať každý deň. Za stolom som  aj štyri hodiny denne. Chcem hrávať stolný tenis a chodiť na turnaje, to ma veľmi teší! Ďakujem za oblečenie , čo ste nám doniesli, je veľmi pekné“ povedal skromne.

Druhý chlapec, Kristián Horváth, je  10 ročný žiak IV. ročníka ZŠ.  Žije v sociálne veľmi slabých podmienkach. Pochádza z troch súrodencov. Obidvaja rodičia sú dlhodobo nezamestnaní. Je tiež veľmi talentovaný stolný tenista, ale emocionálne ešte labilný. Prejavuje sa to na jeho hre,  hlavne v závere setov. „Vždy sa teším na turnaje.  Chcel by som hrať aj naďalej a zlepšovať sa. Trénujem denne aj tri hodiny. Baví ma to, máme dobrého trénera!“

Stolnotenisový klub TJ Geológ Rožňava sa snaží permanentne na chlapcov vplývať.  Nielen   po stránke športovej,  ale aj  ľudskej, aby z nich vyrástli nielen kvalitní športovci, ale aj života schopní mladí ľudia.  V klube sa snažia, aby dostali reálnu šancu uplatniť svoje schopnosti a aby sa stali príkladom mladých ľudí, ktorí môžu aj vďaka športu zmeniť svoj život. To je aj v súlade so zámermi SSTZ.

Katarína Breyerová, marketing SSTZ