Osemdesiat detí si v Žiline hľadá svojho stolnotenisového trénera, nájde sa?

Projekt Stolný tenis do škôl sa presunul na Stredné Slovensko

Projekt Slovenského stolnotenisového zväzu /SSTZ/ na podporu rozvoja stolného tenisu na školách aktuálne pokračuje na strednom Slovensku. Jednou zo šiestich škôl, ktoré v tomto regióne navštívia a podporia aj reprezentanti SR v stolnom tenise bola dňa 8. novembra aj ZŠ Karpatská 11 v Žiline. Celkovo si SSTZ dalo záväzok v tomto ročníku navštíviť spolu až 18 škôl.

SSTZ dokáže záujem, kreativitu a nadšenie oceniť

Táto škola zaujala organizátorov projektu už počas posudzovania kvality jednotlivých projektov škôl zaslaných na výzvu SSTZ, keď okrem perfektne spracovaného projektu zaslali aj krásne motivačné video, prečo rozbehnúť stolný tenis práve na tejto škole. A keďže SSTZ aktivity v tejto oblastí podporuje, ocenením pre školu bola práve stolnotenisová show reprezentantov SR v podobe majstra Európy do 21 rokov v štvorhre Alexandra Valúcha a Moniky Uríkovej. Zástupcami SSTZ na uvedenom podujatí boli J. Cibula a Z. Majdeková.

Realita prevýšila všetky očakávania

Aj keď SSTZ organizuje tento projekt už druhý rok a navštívil mnoho škôl, tentokrát ostali príjemne zaskočení aj samotní organizátori. Podujatia sa v obrovskej telocvični vyzdobenej desiatkami kresieb na tému stolný tenis zúčastnilo približne 240 detí, čo je doterajší rekord. Ešte že moderátor podujatia mal k dispozícii mikrofón, inak by mu na toľko povzbudzujúcich detí hlasivky nestačili. Mimoriadne aktívna riaditeľka školy Mgr. Eva Smolková zástupcom SSTZ zároveň urobila exkurziu po škole a oboznámila ich ako sa škola veľmi aktívne zapája do rôznych projektov a aktivít. Tento rok dosiahla napr. Slovenský rekord v hromadnom párovom tanci – belgický tanec /374 párov/.

Deti obdržali malé pozornosti, škola nový súťažný stôl

SSTZ si na úseku rozvoja stolného tenisu a školského športu plne uvedomujeme, že pre rozvoj stolného tenisu je potrebná aj existencia materiálneho vybavenia, SSTZ v spolupráci s hlavným marketingovým partnerom tohto projektu firmou Funstar s.r.o. odovzdal škole kvalitný súťažný stôl s príslušenstvom. Naprázdno neodišli ani deti, ktoré si prevzali drobné pozornosti v podobe kvalitných informačných a propagačných materiálov o stolnom tenise ako aj malé sladké prekvapenie.

Hrávajú stolný tenis na chodbách školy

Pri pohľade na aktivity deti ako aj podmienky pre šport, ktoré sú v tejto škole vytvorené však zástupcovia SSTZ len neveriacky krútili hlavami, ak im riaditeľka školy oznámila, že stolnému tenisu sa na tejto škole v amatérskych podmienkach pravidelne venuje až osemdesiat detí. O tom sa mohli zástupcovia SSTZ presvedčiť aj sami na vlastné oči, keď počas prestávok deti s desiatou v jednej ruke a raketou v druhej utekali ihneď po zvonení hrať stolný tenis na staršie stoly, často aj bez sieťky, nachádzajúce sa voľne na chodbách školy. Táto situácia tak trochu pripomína maličkú obec na východnom Slovensku Vyšný Žipov, kde pán učiteľ Straka s nadšením na kamennej podlahe chodby školy objavil a viedol prvé kroky hráčov ako D. Oráč, S. Fečo, Š. Eštok, M. Hruška, M. Petríková a mnohých ďalších. Predpokladáme, že odbornej stolnotenisovej obci tieto mená bližšie predstavovať netreba.

Osemdesiat detí si hľadá svojho trénera, nájde sa?

O to viac preto prekvapuje, ak sa doposiaľ pri takejto aktivite a podpore školy ako aj záujmu detí v tomto krajskom meste nenašiel žiaden tréner, ktorý by tieto športujúce deti mal záujem posunúť na kvalitatívne vyššiu úroveň. My len dúfame, že aj tento článok ako podujatie, ktoré SSTZ uskutočnil napomôže k zmene, veď príslušnosť tohto krajského mesta je aktuálne prvoligová a potenciál týchto detí by s určitosťou dokázal po rokoch tvrdej práce takúto príslušnosť zachovať aj v budúcnosti.